Was
£47.99m²
Save £19.00m²
£28.99
m²Prices Include VAT
£28.99㎡
inc. VATWhen it comes to enhancing your home with elegance and durability, our Calder Engineered Golden Oak Brushed and Oiled Wood Flooring stands out. This engineered wood flooring offers a stunning golden hue that adds warmth and sophistication to any room. At Flooring365, we pride ourselves on providing high-quality, affordable flooring solutions that transform your living spaces.
Engineered wood flooring like this is very resilient to temperature and humidity changes, making it suitable for most rooms, including conservatories. The only exception is the bathroom. Due to the stability of our engineered flooring products, laying the flooring in rooms heated with water-based underfloor heating is not a problem. Our 4mm Compressed Rubber Underlay is suitable for water-based underfloor heating.
Each board has a 3mm layer of wood veneer that enables you to sand down and refinish the surface up to two times. This feature ensures that your floor will look beautiful for years to come. The flooring has been finished with a brush to create a textured feel, adding to its natural charm.
Our Calder Engineered Golden Oak Brushed and Oiled Wood Flooring is designed for easy installation. Each board is manufactured with a tongue and groove profile, so each board can simply be glued together. This engineered oak is typically installed as a floating floor with a 3mm underlay on the subfloor, providing protection from dampness and serving as a sound barrier and insulator.
This product has a mixed grade, so it will contain some knots, which is typical for natural wood. Each pack contains boards of mixed lengths, offering a unique and dynamic installation pattern for a beautiful, natural-looking floor. Please note, an oiled finish isn't impermeable and might not be ideal for spill-prone areas.
Don't wait! Buy now or request a free sample to experience the beauty and quality of Calder Engineered Golden Oak Brushed and Oiled Wood Flooring in your own home. You can also use our product visualiser to see how this flooring will look in your room before committing to a sample or a purchase.
If you have any questions or need help with your project, feel free to discuss your requirements with us on our live chat or phone our flooring experts on 0333 002 0175. We are here to help you make the best choice for your home. Additionally, you can find a fitter in your area by visiting our Find A Fitter page, powered by Checkatrade.
Was
£47.99m²
Save £19.00m²
£28.99
m²Prices Include VAT
| Product Code | 125143GOLBO1 |
|---|---|
| Finish | Brushed & Oiled |
| Wood Species | Oak |
| Veneer | 3mm |
| Grade | Mixed |
| Thickness | 14mm |
| Wear Layer | 3mm |
| Width | 125mm |
| Width Category | STANDARD (101mm-150mm) |
| Installation Method | Tongue & Groove |
| Length | 300mm-1200mm Mixed Length |
| Range | Calder |
| Pack Coverage | 1 pack covers 2.4 m² |
With our many years of experience in the flooring industry, we know that proper installation is the key to achieving a beautiful and long-lasting finish. Whether you’re taking on a DIY project or hiring a professional, following expert advice will help ensure your new floors are installed perfectly. Check out our top installation tips below to get started on the right foot!
For even more flooring tips and advice, be sure to visit our Customer Questions and Help Centre!