Was
£65.99m²
Save £39.00m²
£26.99
m²Prices Include VAT
£26.99㎡
inc. VATAt Flooring365, we take pride in offering the finest engineered wood flooring for your home. Our Calder Engineered White Oak Brushed & Lacquered flooring is a perfect blend of elegance and durability. This flooring option is ideal for those who want a sophisticated look without compromising on practicality.
Engineered wood flooring like this is very resilient to temperature and humidity changes, making it suitable for most rooms, including conservatories. The only exception is the bathroom. Due to the stability of our engineered flooring products, laying the flooring in rooms heated with water-based underfloor heating is not a problem. Our 4mm Compressed Rubber Underlay is suitable for water-based underfloor heating.
Each board has a 3mm layer of wood veneer that enables you to sand down and refinish the surface up to two times. The flooring has been finished with a brush to create a textured feel. This engineered oak is typically installed as a floating floor with a 3mm underlay on the subfloor, providing protection from dampness and serving as a sound barrier and insulator.
Our Calder Engineered White Oak flooring features a beautiful brushed and lacquered finish, adding a touch of sophistication to any room. The mixed grade of the wood means it will contain some knots, which is typical for natural wood, adding to its charm. Each pack contains boards of mixed lengths, offering a unique and dynamic installation pattern for a beautiful, natural-looking floor.
Each board is manufactured with a tongue and groove profile, so each board can simply be glued together. This makes installation straightforward and hassle-free. Please keep in mind that the industry standard includes 10% for wastage and cut-offs, and 5% for visual grading. Make sure to factor this into your calculations when ordering.
Don't miss out on these incredible benefits. Buy now or request a free sample to experience the quality of our product in your own home.
If you have any questions or need help with your project, feel free to discuss your requirements with us on our live chat or phone our flooring experts on 0333 002 0175. You can also use our product visualiser to see how the flooring will look in your room before committing to a sample or a purchase. Visit our product visualiser now.
Additionally, you can find a fitter in your area by visiting our Find A Fitter page, powered by Checkatrade.
Was
£65.99m²
Save £39.00m²
£26.99
m²Prices Include VAT
| Product Code | 190143WHITBL1 |
|---|---|
| Finish | Brushed & Lacquered |
| Wood Species | Oak |
| Veneer | 3mm |
| Grade | Mixed |
| Thickness | 14mm |
| Wear Layer | 3mm |
| Width | 190mm |
| Width Category | WIDE (151mm-200mm) |
| Installation Method | Tongue & Groove |
| Length | 300mm-1200mm Mixed Length |
| Range | Calder |
| Pack Coverage | 1 pack covers 1.368 m² |
With our many years of experience in the flooring industry, we know that proper installation is the key to achieving a beautiful and long-lasting finish. Whether you’re taking on a DIY project or hiring a professional, following expert advice will help ensure your new floors are installed perfectly. Check out our top installation tips below to get started on the right foot!
For even more flooring tips and advice, be sure to visit our Customer Questions and Help Centre!