Was
£60.49m²
Save £35.50m²
£24.99
m²Prices Include VAT
£24.99㎡
inc. VATAt Flooring365, we pride ourselves on offering the finest engineered wood flooring for your home. Our Glanwell Engineered Natural Oak Brushed and Oiled flooring is a perfect blend of elegance and durability. This flooring option is not only beautiful but also practical, making it an excellent choice for any room in your home.
Engineered wood flooring like this is very resilient to temperature and humidity changes, making it suitable for most rooms, including conservatories. The only exception is the bathroom. Due to the stability of our engineered flooring products, laying the flooring in rooms heated with water-based underfloor heating is not a problem. Our 4mm Compressed Rubber Underlay is suitable for water-based underfloor heating.
Each board has a 2mm layer of wood veneer that enables you to sand down and refinish the surface at least once. This feature ensures that your floor will look stunning for years to come. The flooring has been finished with a brush to create a textured feel, adding a touch of sophistication to any space.
Each board is manufactured with a tongue and groove profile, so each board can simply be glued together. This engineered oak is typically installed as a floating floor with a 3mm underlay on the subfloor, providing protection from dampness and serving as a sound barrier and insulator. Each pack contains boards of mixed lengths, offering a unique and dynamic installation pattern for a beautiful, natural-looking floor.
This product has a mixed grade, so it will contain some knots, which is typical for natural wood. Please note, an oiled finish isn't impermeable and might not be ideal for spill-prone areas. Please keep in mind that the industry standard includes 10% for wastage and cut-offs, and 5% for visual grading. Make sure to factor this into your calculations when ordering.
Don't miss out on these incredible benefits. Buy now or request a sample to experience the quality and beauty of our flooring in your own home.
If you have any questions or need help with your project, feel free to discuss your requirements with us on our live chat or phone our flooring experts on 0333 002 0175. We're here to help you make the best choice for your home. Additionally, you can find a fitter in your area by visiting our Find A Fitter page, powered by Checkatrade.
Was
£60.49m²
Save £35.50m²
£24.99
m²Prices Include VAT
| Product Code | 150142BO1 |
|---|---|
| Finish | Brushed & Oiled |
| Wood Species | Oak |
| Veneer | 2mm |
| Grade | Mixed |
| Thickness | 14mm |
| Wear Layer | 2mm |
| Width | 150mm |
| Width Category | STANDARD (101mm-150mm) |
| Installation Method | Tongue & Groove |
| Length | 300mm-1200mm Mixed Length |
| Range | Glanwell |
| Pack Coverage | 1 pack covers 2.88 m² |
With our many years of experience in the flooring industry, we know that proper installation is the key to achieving a beautiful and long-lasting finish. Whether you’re taking on a DIY project or hiring a professional, following expert advice will help ensure your new floors are installed perfectly. Check out our top installation tips below to get started on the right foot!
For even more flooring tips and advice, be sure to visit our Customer Questions and Help Centre!