Was
£58.99m²
Save £29.00m²
£29.99
m²Prices Include VAT
£29.99㎡
inc. VATDiscover the elegance and durability of engineered wood with our Glanwell Engineered Silver Grey Oak Brushed and Lacquered flooring. This stunning grey oak flooring is perfect for adding a touch of sophistication to any room in your home. At Flooring365, we pride ourselves on offering high-quality, affordable flooring solutions that cater to your needs.
Engineered wood flooring like this is very resilient to temperature and humidity changes, making it suitable for most rooms, including conservatories. The only exception is the bathroom. Each board has a 2mm layer of wood veneer that enables you to sand down and refinish the surface at least once. This makes it a long-lasting and cost-effective choice for your home.
Our Glanwell Engineered Silver Grey Oak flooring has been finished with a brush to create a textured feel. This adds a unique character to your space, making it both stylish and practical. The mixed grade of the wood means it will contain some knots, which is typical for natural wood, adding to its charm and authenticity.
Each board is manufactured with a tongue and groove profile, so each board can simply be glued together. This engineered oak is typically installed as a floating floor with a 3mm underlay on the subfloor, providing protection from dampness and serving as a sound barrier and insulator. Due to the stability of our engineered flooring products, laying the flooring in rooms heated with water-based underfloor heating is not a problem. Our 4mm Compressed Rubber Underlay is suitable for water-based underfloor heating.
Each pack contains boards of mixed lengths, offering a unique and dynamic installation pattern for a beautiful, natural-looking floor. Please keep in mind that the industry standard includes 10% for wastage and cut-offs, and 5% for visual grading. Make sure to factor this into your calculations when ordering.
Don't miss out on these incredible benefits. Buy now or request a sample to experience the quality and beauty of Glanwell Engineered Silver Grey Oak flooring in your own home. You can also use our product visualiser to see how this flooring will look in your room before committing to a sample or purchase.
If you have any questions or need assistance with your flooring project, feel free to discuss your requirements with us on our live chat or phone our flooring experts on 0333 002 0175. At Flooring365, we're here to help you every step of the way. You can also find a fitter in your area by visiting our Find A Fitter page, powered by Checkatrade.
Was
£58.99m²
Save £29.00m²
£29.99
m²Prices Include VAT
| Product Code | 150142SILBL1 |
|---|---|
| Finish | Brushed & Lacquered |
| Wood Species | Oak |
| Veneer | 2mm |
| Grade | Mixed |
| Thickness | 14mm |
| Wear Layer | 2mm |
| Width | 150mm |
| Width Category | STANDARD (101mm-150mm) |
| Installation Method | Tongue & Groove |
| Length | 300mm-1200mm Mixed Length |
| Range | Glanwell |
| Pack Coverage | 1 pack covers 1.44 m² |
With our many years of experience in the flooring industry, we know that proper installation is the key to achieving a beautiful and long-lasting finish. Whether you’re taking on a DIY project or hiring a professional, following expert advice will help ensure your new floors are installed perfectly. Check out our top installation tips below to get started on the right foot!
For even more flooring tips and advice, be sure to visit our Customer Questions and Help Centre!