Was
£45.63m²
Save £18.64m²
£26.99
m²Prices Include VAT
£26.99㎡
inc. VATDiscover the elegance and durability of our Highgate Engineered Natural Oak Brushed and Oiled Wood Flooring. This engineered wood flooring is perfect for adding a touch of sophistication to any room in your home. Flooring365, the UK's favourite seller of wood flooring for homes, offers this premium product at an unbeatable price.
Engineered wood flooring like this is very resilient to temperature and humidity changes, making it suitable for most rooms, including conservatories. The only exception is the bathroom. Due to the stability of our engineered flooring products, laying the flooring in rooms heated with water-based underfloor heating is not a problem. Our 4mm Compressed Rubber Underlay is suitable for water-based underfloor heating.
Each board has a 2mm layer of wood veneer that enables you to sand down and refinish the surface at least once. The flooring has been finished with a brush to create a textured feel. This engineered oak is typically installed as a floating floor with a 3mm underlay on the subfloor, providing protection from dampness and serving as a sound barrier and insulator.
The natural colour and brushed & oiled finish of this oak flooring bring warmth and character to any space. Each pack contains boards of mixed lengths, offering a unique and dynamic installation pattern for a beautiful, natural-looking floor. This product has a mixed grade, so it will contain some knots, which is typical for natural wood. Please note, an oiled finish isn't impermeable and might not be ideal for spill-prone areas.
Each board is manufactured with a tongue and groove profile, so each board can simply be glued together. This makes installation straightforward and hassle-free. The wide width category of 180mm adds to the luxurious feel, making your room look more spacious and elegant.
Don't miss out on these incredible benefits. Buy now or request a free sample to experience the quality and beauty of Highgate Engineered Natural Oak Brushed and Oiled Wood Flooring in your own home.
Ready to transform your home with our stunning engineered wood flooring? Discuss your project or requirements with us on our live chat, or phone our flooring experts on 0333 002 0175. You can also find a fitter in your area by visiting our Find A Fitter page, powered by Checkatrade.
Was
£45.63m²
Save £18.64m²
£26.99
m²Prices Include VAT
| Product Code | 180142BO1 |
|---|---|
| Finish | Brushed & Oiled |
| Wood Species | Oak |
| Veneer | 2mm |
| Grade | Mixed |
| Thickness | 14mm |
| Wear Layer | 2mm |
| Width | 180mm |
| Width Category | WIDE (151mm-200mm) |
| Installation Method | Tongue & Groove |
| Length | 300mm-1200mm Mixed Length |
| Range | Highgate |
| Pack Coverage | 1 pack covers 1.296 m² |
With our many years of experience in the flooring industry, we know that proper installation is the key to achieving a beautiful and long-lasting finish. Whether you’re taking on a DIY project or hiring a professional, following expert advice will help ensure your new floors are installed perfectly. Check out our top installation tips below to get started on the right foot!
For even more flooring tips and advice, be sure to visit our Customer Questions and Help Centre!