Was
£59.99m²
Save £34.00m²
£25.99
m²Prices Include VAT
£25.99㎡
inc. VATAt Flooring365, we pride ourselves on offering the best in engineered wood flooring. Our Hillingdon Engineered Natural Oak Oiled Wood Flooring is a perfect choice for homeowners looking to enhance their living spaces with elegance and durability. This flooring option combines the natural beauty of oak with the practical benefits of engineered wood, making it a versatile and cost-effective solution for any room in your home.
Engineered wood flooring like this is very resilient to temperature and humidity changes, making it suitable for most rooms, including conservatories. The only exception is the bathroom. Due to the stability of our engineered flooring products, laying the flooring in rooms heated with water-based underfloor heating is not a problem. Our 4mm Compressed Rubber Underlay is suitable for water-based underfloor heating. Each board is manufactured with a tongue and groove profile, so each board can simply be glued together.
Our Hillingdon Engineered Natural Oak Oiled Wood Flooring features a natural oak colour and an oiled finish, giving your home a warm and inviting look. This product has a mixed grade, so it will contain some knots, which is typical for natural wood. Each pack contains boards of mixed lengths, offering a unique and dynamic installation pattern for a beautiful, natural-looking floor. Please note, an oiled finish isn't impermeable and might not be ideal for spill-prone areas.
This engineered oak is typically installed as a floating floor with a 3mm underlay on the subfloor, providing protection from dampness and serving as a sound barrier and insulator. Each board has a 2mm layer of wood veneer that enables you to sand down and refinish the surface at least once. This feature ensures that your flooring will look stunning for years to come.
With a price of just £25.99 per m², you save £34 per m², which is a 57% saving. Buy now or request a sample to experience the quality and beauty of our product in your own home. You can also use our product visualiser to see how this flooring will look in your room before making a decision.
If you have any questions or need help with your project, don't hesitate to reach out to us. You can discuss your requirements with us on our live chat or phone our flooring experts on 0333 002 0175. Additionally, you can find a fitter in your area by visiting our Find A Fitter page, powered by Checkatrade.
Was
£59.99m²
Save £34.00m²
£25.99
m²Prices Include VAT
| Product Code | 180142OIL1 |
|---|---|
| Finish | Oiled |
| Wood Species | Oak |
| Veneer | 2mm |
| Grade | Mixed |
| Thickness | 14mm |
| Wear Layer | 2mm |
| Width | 180mm |
| Width Category | WIDE (151mm-200mm) |
| Installation Method | Tongue & Groove |
| Length | 300mm-1200mm Mixed Length |
| Range | Hillingdon |
| Pack Coverage | 1 pack covers 1.296 m² |
With our many years of experience in the flooring industry, we know that proper installation is the key to achieving a beautiful and long-lasting finish. Whether you’re taking on a DIY project or hiring a professional, following expert advice will help ensure your new floors are installed perfectly. Check out our top installation tips below to get started on the right foot!
For even more flooring tips and advice, be sure to visit our Customer Questions and Help Centre!