Was
£156.49m²
Save £86.50m²
£69.99
m²Prices Include VAT
£69.99㎡
inc. VATDiscover the elegance and durability of our Sawbury Engineered American Black Walnut Parquet Wood Flooring. This exquisite parquet wood flooring offers a stunning coffee-coloured finish that will elevate the aesthetic of any room. At Flooring365, we pride ourselves on providing high-quality, affordable flooring solutions that transform homes across the UK.
Parquet wood flooring is renowned for its timeless beauty and intricate patterns. The Sawbury Engineered American Black Walnut flooring features an oiled finish that enhances its natural walnut tones, adding warmth and sophistication to your space. Each board has a 3mm layer of wood veneer that enables you to sand down and refinish the surface up to three times, ensuring long-lasting beauty.
Engineered wood flooring like this is very resilient to temperature and humidity changes, making it suitable for most rooms, including conservatories. The only exception is the bathroom. Due to the stability of our engineered flooring products, laying the flooring in rooms heated with water-based underfloor heating is not a problem. This makes it a versatile choice for various home environments.
Our Sawbury Engineered American Black Walnut Parquet Wood Flooring is designed for easy installation. Each board is manufactured with a tongue and groove profile, so each board can simply be glued together. This parquet wood floor would usually be bonded to the sub-floor using an adhesive to provide a flexible and stable surface. The mixed grade of this product means it will contain some knots, which is typical for natural wood, adding to its unique charm.
Don't miss out on the opportunity to enhance your home with this beautiful flooring. Buy now or request a sample to experience the quality and elegance of Sawbury Engineered American Black Walnut Parquet Wood Flooring in your own home.
Ready to start your flooring project? Discuss your requirements with us on our live chat or phone our flooring experts on 0333 002 0175. Our team at Flooring365 is here to help you every step of the way. Additionally, you can find a fitter in your area by visiting our Find A Fitter page, powered by Checkatrade.
Was
£156.49m²
Save £86.50m²
£69.99
m²Prices Include VAT
| Product Code | SHERWALPQ1 |
|---|---|
| Finish | Oiled |
| Wood Species | Walnut |
| Veneer | 3MM |
| Grade | Mixed |
| Thickness | 14mm |
| Wear Layer | 3mm |
| Width | 125mm |
| Width Category | STANDARD (101mm-150mm) |
| Installation Method | Tongue & Groove |
| Length | 600mm |
| Range | Sawbury |
| Pack Coverage | 1 pack covers 1.5 m² |
With our many years of experience in the flooring industry, we know that proper installation is the key to achieving a beautiful and long-lasting finish. Whether you’re taking on a DIY project or hiring a professional, following expert advice will help ensure your new floors are installed perfectly. Check out our top installation tips below to get started on the right foot!
For even more flooring tips and advice, be sure to visit our Customer Questions and Help Centre!