Was
£73.49m²
Save £33.50m²
£39.99
m²Prices Include VAT
£39.99㎡
inc. VATDiscover the elegance and durability of engineered wood with our Henley Engineered American Black Walnut Lacquered Wood Flooring. This stunning flooring option combines the beauty of walnut with the resilience of engineered wood, making it a perfect choice for any room in your home.
Engineered wood flooring like this is very resilient to temperature and humidity changes, making it suitable for most rooms, including conservatories. The only exception is the bathroom. Due to the stability of our engineered flooring products, laying the flooring in rooms heated with water-based underfloor heating is not a problem. Our 4mm Compressed Rubber Underlay is suitable for water-based underfloor heating.
Each board has a 3mm layer of wood veneer that enables you to sand down and refinish the surface up to two times. This feature ensures that your floor will look beautiful for years to come. The mixed grade of this product means it will contain some knots, which is typical for natural wood, adding to its charm and character.
The Henley Engineered American Black Walnut Lacquered Wood Flooring boasts a rich coffee colour and a lacquered finish, providing a sleek and polished look. Each pack contains boards of mixed lengths, offering a unique and dynamic installation pattern for a beautiful, natural-looking floor. The tongue and groove profile allows each board to be simply glued together, making installation straightforward.
This engineered oak is typically installed as a floating floor with a 3mm underlay on the subfloor, providing protection from dampness and serving as a sound barrier and insulator. Each pack contains boards of mixed lengths, offering a unique and dynamic installation pattern for a beautiful, natural-looking floor.
Don't miss out on these incredible benefits. Buy now or request a sample to experience the quality and beauty of this flooring in your own home.
Ready to transform your home with Henley Engineered American Black Walnut Lacquered Wood Flooring? Discuss your project or requirements with us on our live chat, or phone our flooring experts on 0333 002 0175. You can also find a fitter in your area by visiting our Find A Fitter page, powered by Checkatrade.
Was
£73.49m²
Save £33.50m²
£39.99
m²Prices Include VAT
| Product Code | 127153WAL1 |
|---|---|
| Finish | Lacquered |
| Wood Species | Walnut |
| Veneer | 3mm |
| Grade | Mixed |
| Thickness | 15mm |
| Wear Layer | 3mm |
| Width | 127mm |
| Width Category | STANDARD (101mm-150mm) |
| Installation Method | Tongue & Groove |
| Length | 300mm-1200mm Mixed Length |
| Range | Henley |
| Pack Coverage | 1 pack covers 3.36 m² |
With our many years of experience in the flooring industry, we know that proper installation is the key to achieving a beautiful and long-lasting finish. Whether you’re taking on a DIY project or hiring a professional, following expert advice will help ensure your new floors are installed perfectly. Check out our top installation tips below to get started on the right foot!
For even more flooring tips and advice, be sure to visit our Customer Questions and Help Centre!