Was
£72.49m²
Save £38.50m²
£33.99
m²Prices Include VAT
£33.99㎡
inc. VATAt Flooring365, we pride ourselves on offering the finest engineered wood flooring options for your home. Our Hillingdon Engineered American Black Walnut Wood Flooring is a stunning choice that combines beauty and durability. This flooring features a rich coffee colour and a lacquered finish, making it an elegant addition to any room.
Engineered wood flooring like this is very resilient to temperature and humidity changes, making it suitable for most rooms, including conservatories. The only exception is the bathroom. Due to the stability of our engineered flooring products, laying the flooring in rooms heated with water-based underfloor heating is not a problem. Our 4mm Compressed Rubber Underlay is suitable for water-based underfloor heating.
Each board has a 2mm layer of wood veneer that enables you to sand down and refinish the surface at least once. This means you can maintain the beauty of your floor for years to come. The mixed grade of this product includes some knots, adding to its natural charm.
Each board is manufactured with a tongue and groove profile, so each board can simply be glued together. This engineered oak is typically installed as a floating floor with a 3mm underlay on the subfloor, providing protection from dampness and serving as a sound barrier and insulator. Each pack contains boards of mixed lengths, offering a unique and dynamic installation pattern for a beautiful, natural-looking floor.
Please keep in mind that the industry standard includes 10% for wastage and cut-offs, and 5% for visual grading. Make sure to factor this into your calculations when ordering.
Don't miss out on these benefits. Buy now or request a sample to experience the elegance of Hillingdon Engineered American Black Walnut Wood Flooring in your home.
Ready to transform your home with our beautiful flooring? Discuss your project or requirements with us on our live chat, or phone our flooring experts on 0333 002 0175. You can also use our product visualiser to see how the flooring will look in your room before committing to a sample or a purchase. Visit our product visualiser now!
For those looking to find a fitter in their area, visit our Find A Fitter page, powered by Checkatrade.
Was
£72.49m²
Save £38.50m²
£33.99
m²Prices Include VAT
| Product Code | 125142WAL1 |
|---|---|
| Finish | Lacquered |
| Wood Species | Walnut |
| Veneer | 2mm |
| Grade | Mixed |
| Thickness | 14mm |
| Wear Layer | 2mm |
| Width | 125mm |
| Width Category | STANDARD (101mm-150mm) |
| Installation Method | Tongue & Groove |
| Length | 400mm-1200mm Mixed Length |
| Range | Hillingdon |
| Pack Coverage | 1 pack covers 1.2 m² |
With our many years of experience in the flooring industry, we know that proper installation is the key to achieving a beautiful and long-lasting finish. Whether you’re taking on a DIY project or hiring a professional, following expert advice will help ensure your new floors are installed perfectly. Check out our top installation tips below to get started on the right foot!
For even more flooring tips and advice, be sure to visit our Customer Questions and Help Centre!