Was
£65.99m²
Save £31.00m²
£34.99
m²Prices Include VAT
£34.99㎡
inc. VATEnhance your home with the timeless elegance of engineered wood flooring. At Flooring365, we offer the Hillingdon Engineered Natural Oak Brushed and Lacquered Click Lok flooring, a perfect blend of style and durability. This flooring option is ideal for any room in your home, except the bathroom, due to its resilience to temperature and humidity changes.
Engineered wood flooring like this is very resilient to temperature and humidity changes, making it suitable for most rooms, including conservatories. The only exception is the bathroom. Each board has a 2mm layer of wood veneer that enables you to sand down and refinish the surface at least once. This feature ensures your floor will look stunning for years to come.
The flooring has been finished with a brush to create a textured feel, adding a touch of sophistication to any space. The natural oak colour and mixed grade, which includes some knots, provide a beautiful, authentic wood appearance. Each pack contains boards of mixed lengths, offering a unique and dynamic installation pattern for a beautiful, natural-looking floor.
Our Hillingdon Engineered Natural Oak flooring features a Click Lok system, making installation a breeze. Each board is manufactured with a click system profile, so each board can simply be clicked together. Manufacturer’s recommendation is to tap the planks on the edge with a tapping block and rubber mallet to make sure they are clicked tightly together. This engineered oak is typically installed as a floating floor with a 3mm underlay on the subfloor, providing protection from dampness and serving as a sound barrier and insulator.
Due to the stability of our engineered flooring products, laying the flooring in rooms heated with water-based underfloor heating is not a problem. Our 4mm Compressed Rubber Underlay is suitable for water-based underfloor heating. This makes it a versatile choice for any home.
Don't wait! Buy now or request a free sample to experience the quality and beauty of this flooring in your own home. You can also use our product visualiser to see how the flooring will look in your room before committing to a sample or a purchase.
Ready to discuss your project? Our flooring experts are here to help. Reach out to us via live chat or phone our flooring experts on 0333 002 0175. We can also help you find a fitter in your area by visiting our Find A Fitter page, powered by Checkatrade.
Was
£65.99m²
Save £31.00m²
£34.99
m²Prices Include VAT
| Product Code | 190142BLCL1 |
|---|---|
| Finish | Brushed & Lacquered |
| Wood Species | Oak |
| Veneer | 2mm |
| Grade | Mixed |
| Thickness | 14mm |
| Wear Layer | 2mm |
| Width | 190mm |
| Width Category | WIDE (151mm-200mm) |
| Installation Method | Click Lok System |
| Length | 300mm-1200mm Mixed Length |
| Range | Hillingdon |
| Pack Coverage | 1 pack covers 1.824 m² |
With our many years of experience in the flooring industry, we know that proper installation is the key to achieving a beautiful and long-lasting finish. Whether you’re taking on a DIY project or hiring a professional, following expert advice will help ensure your new floors are installed perfectly. Check out our top installation tips below to get started on the right foot!
For even more flooring tips and advice, be sure to visit our Customer Questions and Help Centre!