Was
£45.49m²
Save £24.50m²
£20.99
m²Prices Include VAT
£20.99㎡
inc. VATHighgate Engineered Natural Oak Oiled Wood Flooring is the perfect choice for anyone looking to enhance their home with the timeless elegance of engineered wood. At Flooring365, we pride ourselves on offering the UK's favourite wood flooring for homes. Our product combines beauty, durability, and affordability, making it an excellent investment for any homeowner.
Engineered wood flooring like this is very resilient to temperature and humidity changes, making it suitable for most rooms, including conservatories. The only exception is the bathroom. Due to the stability of our engineered flooring products, laying the flooring in rooms heated with water-based underfloor heating is not a problem. Our 4mm Compressed Rubber Underlay is suitable for water-based underfloor heating.
Each board has a 2mm layer of wood veneer that enables you to sand down and refinish the surface at least once. This feature ensures that your floor will look stunning for years to come. The mixed grade of this product means it will contain some knots, which is typical for natural wood, adding to its charm and character.
Each board is manufactured with a tongue and groove profile, so each board can simply be glued together. Narrow boards such as this are usually bonded to the sub-floor using an adhesive to provide a flexible and stable surface. Each pack contains boards of mixed lengths, offering a unique and dynamic installation pattern for a beautiful, natural-looking floor.
Please note, an oiled finish isn't impermeable and might not be ideal for spill-prone areas. However, with proper care, your floor will maintain its stunning appearance. Please keep in mind that the industry standard includes 10% for wastage and cut-offs, and 5% for visual grading. Make sure to factor this into your calculations when ordering.
Don't wait! Buy now or request a sample to experience the beauty and quality of Highgate Engineered Natural Oak Oiled Wood Flooring in your own home. You can also use our product visualiser to see how this flooring will look in your room before committing to a sample or purchase.
If you have any questions or need assistance, feel free to discuss your project or requirements with us on our live chat, or phone our flooring experts on 0333 002 0175. Additionally, you can find a fitter in your area by visiting our Find A Fitter page, powered by Checkatrade.
Was
£45.49m²
Save £24.50m²
£20.99
m²Prices Include VAT
| Product Code | 90102OIL1 |
|---|---|
| Finish | Oiled |
| Wood Species | Oak |
| Veneer | 2mm |
| Grade | Mixed |
| Thickness | 10mm |
| Wear Layer | 2mm |
| Width | 90mm |
| Width Category | NARROW (50mm-100mm) |
| Installation Method | Tongue & Groove |
| Length | 300mm-1200mm Mixed Length |
| Range | Highgate |
| Pack Coverage | 1 pack covers 1.728 m² |
With our many years of experience in the flooring industry, we know that proper installation is the key to achieving a beautiful and long-lasting finish. Whether you’re taking on a DIY project or hiring a professional, following expert advice will help ensure your new floors are installed perfectly. Check out our top installation tips below to get started on the right foot!
For even more flooring tips and advice, be sure to visit our Customer Questions and Help Centre!